fbpx

STUDIA W POLSCE

Co roku każda uczelnia ustala i ogłasza zasady rekrutacji, według których będzie prowadzony nabór rok później – to bardzo ważne dla uczniów, którzy wybierają przedmioty do zdawania na maturze. Informacji szukaj na stronach internetowych uczelni. Większość uczelni prowadzi zapisy on-line, rejestrując kandydatów w systemie elektronicznym przez Internet. Zwykle w takim systemie znajdziesz też szczegółowe informacje o rekrutacji (gdzie i jakie dokumenty należy przesłać), ewentualnych egzaminach, opłatach. Studia w Polsce są trzystopniowe. Co oznaczają poszczególne nazwy i uzyskaniem jakiego tytułu się kończą?

• Studia I stopnia (licencjackie) zwykle trwają trzy lata, są studiami zawodowymi i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata (niższego rangą od tytułu magistra), który umożliwia podjęcie dalszej nauki na studiach magisterskich, a często również podyplomowych.

• Studia II stopnia, nazywane też „SUM-em” (od „studia uzupełniające magisterskie”) są przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich, trwają 2–3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Niektóre kierunki studiów (na przykład medycyna, prawo, psychologia) są prowadzone jedynie w trybie ciągłym 5–6-letnim – to tzw. jednolite studia magisterskie.

• O przyjęcie na studia doktoranckie (III stopnia), przygotowujące do dalszej pracy badawczej i dydaktycznej w instytucjach akademickich, mogą się starać absolwenci studiów magisterskich. Studia te trwają zwykle cztery lata – w tym czasie doktoranci pod opieką promotora pogłębiają wiedzę w wybranej dziedzinie, prowadzą badania i przygotowują pracę, która będzie podstawą uzyskania tytułu doktora.

• Po uzyskaniu dyplomu ze studiów I lub II stopnia możliwe jest podjęcie studiów podyplomowych. Trwają one co najmniej dwa semestry, zajęcia odbywają się w weekendy, są zwykle płatne, choć niektóre kierunki są dofinansowywane, np. ze środków UE.

This post is also available in: polski Ukrainian English Русский

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Loading...