fbpx

Od dziś można sprawdzić swój e-PIT. Oto jak to działa

Od piątku, 15 lutego podatnicy mogą sprawdzić i poprawić w internecie swój wypełniony PIT. Komfort ten dotyczy jednak tylko podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38. Podpowiadamy, gdzie możemy znaleźć e-PIT i co z nim zrobić.

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok bierze na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. To ona zajmie się wypełnianiem zeznań podatkowych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki temu pracownicy nie muszą już borykać się z wypełnianiem PIT-ów.

15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło Polakom ich wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można nic nie robić – wtedy, z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane.

E-PIT w 2019 roku. Jak to działa?

Z wypełnionym PIT-em można zapoznać się na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie.

Na portalu podatki.gov.pl znajdziemy informacje od pracodawcy i dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer naszego rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP).

Twój e-PIT 2019

Co istotne, zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na:

– wspólny z małżonkiem,
– jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Aby to zrobić, wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

E-PIT a jeden procent podatku

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od nas jeden procent podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o jednym procencie. Dane te oczywiście można zmienić.

Warto pamiętać, że usługa „Twój e-PIT” w 2019 r. dostępna jest tylko dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (chodzi o umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub przychody kapitałowe). Od 2020 roku usługa „Twój e-PIT” obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

E-PIT w 2019 roku dla emerytów i rencistów

W usłudze dostępny jest także PIT-OP, czyli oświadczenie, na którym emeryt lub rencista, który otrzymał od organu wypłacającego świadczenie roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 r. i nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów. W tej sytuacji możemy wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać jeden procent podatku.

Formularz jest dostępny na Portalu Podatkowym. W poprzednich latach, by przekazać jeden procent podatku, trzeba było wypełnić całe zeznanie podatkowe. Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP.

Strona serwisu www.podatki.gov.pl/pit

PIT w internecie i profil zaufany

Aby sprawdzić i uzupełnić swoje oświadczenie podatkowe na portalu podatki.gov.pl, należy się uwierzytelnić. Można to zrobić, wpisując odpowiednie dane (PESEL lub NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2017, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców – np. PIT-11 – za 2018 r.) lub użyć Profilu Zaufanego.

Do serwisu można zalogować się na dwa spososby

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

– Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej – jedynym warunkiem jest posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo:

Krok 1: W systemie bankowości elektronicznej banku wypełniamy formularz o założenie Profilu Zaufanego;

Krok 2: Operację potwierdzamy bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres e-mailowy otrzymamy potwierdzenie założenia konta.

– Profil Zaufany można założyć również przez internet, potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym:

Krok 1: Wchodzimy na stronę www.pz.gov.pl;

Krok 2: Wybieramy możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym;

Krok 3: Odwiedzamy punkt potwierdzający. Mamy na to 14 dni od złożenia wniosku. Pełna lista punktów potwierdzających dostępna jest tutaj. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

e-PIT złożony

This post is also available in: polski Ukrainian English Русский

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading...