Najważniejsze iNFORMACJE- jak się zachować

#coronavirus informacje
Drodzy klienci, drogie klientki, w trosce o Wasze bezpieczeństwo będziemy Wam przekazywać najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa w Waszym języku.

🧫 Diagnostyka i leczenie 💉
W związku z pandemią koronawirusa przypominamy, że diagnostyka i leczenie COVID-19 są BEZPŁATNE, niezależnie od kraju Twojego pochodzenia, obywatelstwa i posiadanego ubezpieczenia/jego braku.
Nie masz ubezpieczenia w Polsce i obawiasz się wizyty u lekarza ze względu na koszty? Przebywasz na terenie Polski tymczasowo (np., w ramach ruchu bezwizowego) i masz jedynie ubezpieczenie turystyczne lub nie masz go wcale? W przypadku koronawirusa nie ma to żadnego znaczenia.
Nie musisz płacić ani za badania na obecność koronawirusa, ani za leczenie COVID-19, gdyż w przypadku koronawirusa WSZYSCY – zarówno obywatele i obywatelki Polski, jak też cudzoziemcy i cudzoziemki – mają DARMOWĄ opiekę medyczną.

Przypominamy, że typowe objawy COVID-19 to gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni i zmęczenie. Jeżeli stwierdzisz występowanie tego typu objawów i podejrzewasz u siebie koronawirusa, to jak najszybciej skontaktuj się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Każda stacja ma CAŁODOBOWY telefon dyżurny (alarmowy), a numer telefonu znajdziesz na stronach powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Ważne jest, aby do czasu otrzymania pomocy unikać kontaktów z innymi ludźmi.
Objawy, takie jak gorączka powyżej 380 C z kaszlem czy duszność, wymagają konsultacji w szpitalu zakaźnym. Listę szpitali wg województw znajdziesz pod linkiem https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali
Więcej informacji o koronawirusie możesz uzyskać, dzwoniąc na całodobową infolinię NFZ (800 190 590). Informacje udzielane są po polsku i po angielsku.
Materiały informacyjne w kilku językach dostępne są pod linkiem https://www.gov.pl/web/koronawirus/do-pobrania

JAK PRACUJĄ URZEDY

Urząd Miasta Krakowa zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta

Od poniedziałku, 16 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa będą dostępne wyłącznie dla pracowników. Prosimy, by załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Rząd zapowiada, że terminy urzędowe zostaną wydłużone.

Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, bądź poprzez wrzucenie specjalnej koperty do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu w 12 poniższych lokalizacjach UMK:
pl. Wszystkich Świętych 3-4
ul. Sarego 4
ul. Biskupia 18
ul. Stachowicza 18
ul. Lubelska 29
ul. Mogilska 41
ul. Grunwaldzka 8
ul. Kasprowicza 29
al. Powstania Warszawskiego 10
Rynek Podgórski 1
ul. Dekerta 24
os. Zgody 2
Wyjątkiem będzie rejestracja bieżąca zgonów oraz sporządzanie aktów zgonów.

W tych sprawach pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego przyjmują osobiście w dwóch lokalizacjach: ul. Lubelska 29 oraz os. Zgody 2.


Władze Krakowa apelują, by z urzędnikami kontaktować się za pośrednictwem internetu lub telefonicznie. Jednocześnie proszą o wyrozumiałość, przypominając, że urząd – jak każdy pracodawca – musi się liczyć z nieobecnością pracowników korzystających z prawa opieki nad dziećmi, a także zezwala na pracę zdalną tym osobom, które ze względów zdrowotnych nie powinny narażać się na ryzyko zakażenia.

 

POBYT W CZASIE KRYZYSU

Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował swoje stanowisko dotyczące przedłużania legalnego pobytu w związku z sytuacją panującej w Polsce epidemii. Stanowisko to w zakresie rodzaju proponowanego cudzoziemcom pobytu może niepokoić i cudzoziemcy nie powinni w tym zakresie korzystać z informacji przekazanej przez ten Urząd.

Stanowisko Urzędu odpowiedzialnego za obsługę cudzoziemców nie uwzględnienia w tym zakresie najlepszego interesu cudzoziemca.

Namawianie cudzoziemców aby składali wnioski o pobyt krótkotrwały jest błędem, gdyż tego rodzaju pobyt:
1) uniemożliwia jego legalne przedłużenie bez wyjazdu z kraju,
2) nie daje prawa do uzyskania lub przedłużenia pozwolenia na pracę.
Innymi słowy jest to pobyt ułomny.

Cudzoziemcy, którym kończy się wiza powinni występować albo o przedłużenie wizy, jeżeli planują pobyt poniżej trzech miesięcy lub o pobyt czasowy zgodny z dotychczasowym celem pobytu, ewentualnie na podstawie Art. 187 pkt 8 ustawy o cudzoziemcach (inne przyczyny). Tylko taki wniosek gwarantuje pełnię praw.

Proponowanie cudzoziemcom wnioskowania o pobyt ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu może zaszkodzić cudzoziemcom planującym dłuższy pobyt w Polsce oraz pozbawić ich legalnego zatrudnienia. Pracodawcy cudzoziemców, którzy wystąpili o tego rodzaju pobyt nie mają prawa do ich legalnego zatrudnienia, nie otrzymają pozwolenia na pracę dla takiego cudzoziemca, nie przedłużą go, ani nie zarejestrują oświadczenia o powierzeniu cudzoziemcowi pracy. Cudzoziemiec posiadający pobyt o którym mowa w art. 181 ustawy o cudzoziemcach nie może legalnie podejmować pracy w Polsce.

Prawdziwa jest jednak informacja, iż wnioski można wysłać pocztą listem poleconym.

Legalny pobyt cudzoziemców a stan zagrożenia epidemicznego

This post is also available in: polski