fbpx

Jeszcze zdążysz zapłacić PIT w Krakowie

W tym roku, ze względu na szczególną sytuację związaną z epidemią, złożenie PIT i zapłata podatku przedłużone do 31 maja. To szansa, by przyłączyć się do grona krakowskich podatników i wspomóc miejski budżet w tak trudnym dla niego okresie.

Podatek dochodowy to blisko 30 proc. dochodów Krakowa. Pomóc zatem może każdy, kto mieszka pod Wawelem, ale jeszcze płaci podatki gdzie indziej. Kraków przypomina o tym w specjalnej akcji informacyjnej już dziewiąty raz.

Warto pamiętać, że miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tylko mieszkać i w prosty sposób dokonać zmiany urzędu skarbowego. W Krakowie tych jest sześć, a wybór właściwego zależy od adresu zamieszkania.

Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, należy w okresie rozliczeń podatkowych – czyli właśnie teraz – należy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Wypełnienie formularza jest proste – trzeba podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku. Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Każdy, kto rozliczy się z podatku w Krakowie zyska nie tylko swój własny wkład w sfinansowanie miejskich zakupów czy inwestycji, ale także będzie miał możliwość wystąpienia o Kartę Krakowską. 

Występując o KK na podstawie PIT musisz przedstawić dokument potwierdzający rozliczenie podatku za rok poprzedni, w krakowskim urzędzie skarbowym i z krakowskim adresem zamieszkania. Może to być:

– pierwsza strona PIT opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
– pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
– zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Jutro Punkt Informacyjny dla obcokrajowców w Krakowie opublikuje filmiki w 4 językach na temat uzyskania Karty Krakowskiej.

This post is also available in: polski Ukrainian English Русский

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Loading...