fbpx

Leczenie koronawirusa jest darmowe również dla cudzoziemców

Pracujący w Polsce cudzoziemcy bez ubezpieczenia w NFZ do lekarza trafiają w ostateczności, bo za pobyt w szpitalu płacą z własnej kieszeni. W przypadku koronawirusa mają darmową opiekę, ale zwykle o tym nie wiedzą. — Rząd powinien to nagłaśniać wśród obcokrajowców, aby żaden chory nie bał się pójść w Polsce do lekarza — apelują lekarze

Jednym z pierwszych w Polsce pacjentów, który zgłosił się do przychodni z obawą, że może mieć koronawirusa, był Amerykanin wracający z podróży do Chin. Na konsultację zgłosił się do lekarza w podwarszawskich Markach, skąd skierowano go na dalsze badania na oddział zakaźny w Warszawie. Okazało się, że jest zdrowy.

Amerykański pacjent był przygotowany, że zapłaci za badania.

— Zaskoczyło go, kiedy dowiedział się, że diagnostyka i leczenie związane z koronawirusem są tu bezpłatne — mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wśród ponad 20 pacjentów z wykrytym koronawirusem do tej pory jest jedna cudzoziemka — Hiszpanka, pracowniczka unijnej agencji Frontex.

Pozwolenie na pracę w Polsce ma ponad 600 tys. cudzoziemców, ale w ciągu roku przebywa ich w Polsce 1,5-2 mln. Przyjeżdżają na kilka miesięcy, po czym wracają do siebie.

Największą społeczność stanowią wśród nich Ukraińcy. Według danych NBP rotacyjnie na rynku pracy jest ich ok. 1,2 mln, z czego ok. 400 tys. ma zezwolenia na pracę i odprowadza składki. Pracują na podstawie wizy w zw. oświadczeniami pracodawców.

Cudzoziemcy bez ubezpieczenia w NFZ wykupują prywatne polisy albo nie mają ich wcale. Do lekarza trafiają w ostateczności. Jeśli z zagrożeniem zdrowia czy życia zjawiają się w szpitalu, koszty leczenia muszą pokryć z własnej kieszeni. Kwoty są wysokie, np. opieka na oddziale intensywnej terapii może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

https://wyborcza.pl/7,162657,25776782,leczenie-koronawirusa-jest-darmowe-rowniez-dla-cudzoziemcow.html?fbclid=IwAR1tWsb_ke41ESxCxQlQXrdf0_aSo_whMClEpFttrA0U8AbmQDwUXs1Wg6E&disableRedirects=true#weekend%23S.W-K.C-B.5-L.1.maly

This post is also available in: polski Ukrainian English Русский

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Loading...