fbpx

Szczepienia ochronne w Polsce

Szczepienia ochronne w Polsce są realizowane zgodnie z obowiązującym w danym roku Programem Szczepień Ochronnych, który jest ogłaszany przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie Komunikatu. Obowiazkowe szczepienia przeciw odrze wprowadzono w Polsce do Kalendarza Szczepien od 1975 r.

Wszyscy cudzoziemcy poniżej 19 r. Z. Przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące (bez względu na podstawę ich pobytu), powinni poddać się obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. O zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. nr 2018 r., poz. 151 z pozn. zm. )

W Programie Szczepień Ochronnych szczepienia przeciw odrze osób dorosłych są wymieniane w grupie szczepień zalecanych, za które płaci osoba zainteresowana. W celu zaszczepienia należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu wraz książeczką zdrowia, w której odnotowuje się wykonane szczepienia ochronne. Kwalifikacji dokonuje lekarz, do którego pacjent jest zdeklarowany. Również można zgłosić się bezpośrednio do Centrum Sczepień.

Cena badanie przeciw ciał, jeżeli nie wiesz czy byłeś sczepiony, wynosi 70 zł.
Cena jednostkowa szczepionki wynosi ok. 87 zł.
Dla osób poniżej 19 roku życia sczepienie jest darmowe.

Naieży pamiętać, że:
• Na odrę chorują głównie osoby niezaszczepione,
• Odra jest szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym,
• Potencjainy powrót zachorowań na odrę może być związany z coraz większą liczba rodziców, którzy nie zgadzaja się na szczepienia dzieci.

This post is also available in: polski Ukrainian English Русский

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading...